Експерт з пенсійних питань Сергій Коробкін, який раніше пояснював нюанси щорічної індексації пенсійних виплат у березні, розповів, чому деякі пенсіонери після перерахунку отримують не ті суми, на які вони розраховували.
ВІДЕО ДНЯ
Так, видання «На пенсії» розміщує відповідь експерта на запитання пенсіонера, який вийшов на заслужений відпочинок за віком у 2020 році. До цьогорічної індексації його пенсія без надбавок складала 4 396 гривень, а надбавка складала 505 гривень.
«З 1 березня після індексації основний розмір пенсії збільшився на 11,5%, як і і передбачалося: 4 396×1,115 = 4 901 гривня. Наче все правильно. Але далі щось пішло не так. Якщо додати ще надбавки в розмірі 505 гривень, то загальний розмір пенсії мав би бути 5 340 гривень, а вийшло лише 5 025 гривень, тобто на 315 гривень менше. Чи то пропустили з необачності, чи то навмисно — вирахували доплати по 100 гривень, які нараховували протягом 2022−2024 років як індексація?» — запитав читач.
За словами Сергія Коробкіна, з подібними ситуаціями часто стикаються «молоді» пенсіонери — люди, які нещодавно вийшли на заслужений відпочинок. Таке відбувалося й у попередні роки.
РЕКЛАМА
Читайте також: Як збільшити свою пенсію: експерти назвали 3 способи накопичити надбавку
Експерат нагадав, що для обчислення пенсії застосовується показник середньої зарплати по Україні за три роки, що передують року призначення пенсії. І що пізніше призначена пенсія, то вищий цей показник, бо середня зарплата в країні зростає щороку.
«Сенс індексації полягає в тому, щоб „підтягнути“ до більш сучасних розмірів насамперед ті пенсії, що призначалися давно. Фактично під час індексації збільшується саме зарплата, що підставляється у формулу розрахунку. Пенсії, які були призначені в останні 3−4 роки, фактично не індексували, бо зарплата, що бралася для їхнього обчислення, була більшою, ніж у застарілих пенсій. Але щоб не ображати зовсім тих, хто пішов на пенсію відносно недавно, в уряді вирішили протягом цих останніх років додавати „втішні“ індексаційні надбавки у твердих розмірах по 100−135 гривень. З часом з’ясувалося, що ці надбавки встановлені тимчасово. І тепер пенсії, призначені у 2020 році, почали індексувати на загальних умовах, а раніше встановлені доплати поступово знімають», — пояснює Сергій Коробкін та додає, що з пенсії читача доплати прибрані свідомо: «Основний розмір пенсії дійсно збільшили, але частину попередніх доплат зняли. Між іншим, це яскравий приклад того, коли загальний розмір пенсії збільшується явно менше, ніж на анонсовані 11,5%».
РЕКЛАМА
В ПФУ це вважають законним, але експерт нагадує про рішення Верховного Суду від 27 січня 2025 року, яким дії Пенсійного фонду визнано неправомірними. Йдеться саме про пенсії, призначені у 2020−2023 роках. Суд визнав, що такі пенсії необхідно індексувати на загальних підставах, а не так, як це робилося в попередні роки. Але уряд, за словами Сергія Коробкіна, дослухався до цього рішення лише частково і продовжує робити по-своєму.
«Отже отримати повноцінну індексацію тим, хто пішов на пенсію після 2019 року, наразі можна лише через суд, звертаючись туди в індивідуальному порядку», — резюмував експерт.
Раніше міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович пояснювала, до яких пенсій з цього року почали застосовувати спеціальні коефіцієнти зниження.
Фото Pixabay
РЕКЛАМА